W przeciągu ostatnich kilku lat coraz bardziej popularne stają sie inteligentne instalacje w budynkach. Z cała pewnością ta atrakcyjność spowodowana jest przyspieszonym tempem życia, gdyż celem zaimplementowania inteligentnego rozwiązania jest poprawa jakości i szybkości wykonywania codziennych czynności. Dzięki inteligentnym instalacjom budynkowym użytkownik może zaprogramować swoje mieszkanie, tak aby w pełni komponowało sie z jego przyzwyczajeniami.
Aby zrozumieć istotę inteligentnych systemów należy zapoznać sie ze struktura ich funkcjonowania. Postaram sie ja zaprezentować na podstawie systemu FIBARO. Inteligencja człowieka uwarunkowana jest od wspólnego działania trzech elementów: mózgu, zmysłów oraz jednostek wykonawczych. Mózg pełni funkcje zarządcze, czyli przetwarza zapamiętuje oraz decyduje. Zmysły podpowiadają nam jak odczuwamy, jaka potrzebę mamy, natomiast element wykonawczy, ręka, noga realizuje nasze potrzeby. Podobnie funkcjonują inteligentne instalacje. Opierają się na trzech elementach:
- Jednostce zarządczej centralce (mózg systemu)
- czujnikach (temperatury, wilgotności, co2, oświetlenia, zalania itd.) – zmysły
- Modułach wykonawczych: włącznik on/off, ściemniacz, kontroler rolet.
Po za podstawowymi elementami potrzebna jest, tak samo jak u człowieka, sieć komunikacji. W przypadku standardowych systemów automatyki sieć tworzona jest poprzez wielokilometrowe autostrady kabli miedzianych, które wnikają w ściany domostwa. W przypadku Fibaro komunikacja pomiędzy elementami odbywa sie całkowicie bezprzewodowo, gdyż zastosowano najnowocześniejszą dostępną technologie komunikacyjna – z-wave. Jest to obecnie najbezpieczniejszy i najsprawniejszy protokół komunikacji umożliwiający bezprzewodowy przesył poleceń. Dzięki temu rozwiązaniu „myślenia” możemy nauczyć zarówno stary dom jak i nowobudowany, gdyż Fibaro nie wymaga kładzenia żadnych kabli, czyli ingerencji w infrastrukturę obiektu. Więcej na temat możliwości inteligentnych systemów automatyki obiektowej znajda Państwo na www.FIBARO.com