Firma Lenovo, pod koniec zeszłego roku, wprowadziła do sprzedaży odświeżoną linię swoich stacji roboczych. Wszystkie nowe modele zostały zaprojektowane tak aby sprostać wymaganiom stawianym przez najnowsze wersje oprogramowania firm m.in. takich jak Autodesk, Adobe czy Siemens. Wszystkie stacje oparte zostały na najnowszych procesorach Intel Xeon, które dedykowane są do pracy z profesjonalnym oprogramowaniem. Konstrukcje te pozwalają na nieprzerwaną pracę stacji 24h przez 365 dni w roku bez obawy o wystąpienie awarii. Dodatkowo pewność poprawności działania komputera jak i przeprowadzanych obliczeń/symulacji zapewniają pamięci RAM z funkcją korekcji błędów ECC.
Dzięki powyższemu oraz zastosowaniu profesjonalnych kart graficznych opartych na rozwiązaniach firmy Nvidia Quadro, wszystkie stacje robocze Lenovo serii Pxxx posiadają certyfikaty ISV niezależnych producentów oprogramowania (Bentley, Autodesk, Adobe, Dassault i innych). Klient nabywając stację Lenovo ma pewność, że poddana ona została długim testom w pracy na oprogramowaniu tych firm a dzięki zdobytemu certyfikatowi ISV praca ta przebiegać będzie bezproblemowo.
Rozwiązania sprzętowe
Najciekawszą funkcją jaką firma Lenovo wprowadziła do swoich stacji to moduły rozszerzeń o nazwie FLEX. Pozwalają one na konfigurowanie komputerów dokładnie pod wymagania klienta.W 95% przypadków przedni panel komputera zajmuje napęd optyczny pełnej wysokości. Firma Lenovo postanowiła to zmienić i uczynić przód komputera bardziej konfigurowalnym. Dodatkowe porty we/wy, czytniki kart pamięci lub dodatkowe dyski mogą być instalowane w dwóch (P500, P700) lub trzech (P900) zatokach FLEX, znajdujących się na przodzie stacji nad czterema portami USB. Najbardziej praktycznymi modułami są: moduły ze złączni FireWire, PCIe, eSATA, Thunderbolt czy dodatkowe porty USB.Dostępne są również moduły z czytnikami kart pamięci 9w1 lub 29w1. Możliwość zainstalowania w zatokach Flex dysków SSD/HDD również stanowi ciekawą propozycję szczególnie dla tych, którzy cenią sobie bezpieczeństwo danych. W bardzo szybki i łatwy sposób po zakończonej pracy można wyjąć dysk i schować go np. do sejfu lub zabrać ze sobą na noc.
Obieg powietrza
Tak jak inni producenci Lenovo przywiązuje bardzo dużą wagę do prawidłowego obiegu powietrza w stacjach roboczych. Ma to na celu odpowiednie chłodzenie wszystkich komponentów, co zapewnia bezproblemową i zarazem cichą pracę. Lenovo udoskonaliło swoją opatentowaną technologię chłodzenia trójkanałowego. Przepływ powietrza podzielony jest na trzy kanały przy czym do każdego dedykowany jest wentylator.
W stacji P900 górny wiatrak odpowiada za chłodzenie dwóch górnych zatok na napędy, zasilacza oraz górnych kart PCIe. Dolny wiatrak odpowiada za chłodzenie dolnych kart PCie oraz dwóch zatok dyskowych. Środkowy wiatrak chłodzi zatoki FLEX, procesor oraz pamięć. Na tyle obudowy znajduje się jeden duży wentylator, który wywiewa powietrze ze stacji. Aby ciepłe powietrze z procesorów, pamięci itd. trafiało dokładnie tam gdzie ma być wyprowadzone na zewnątrz, Lenovo zastosowało specjalnie zaprojektowane plastiki które odpowiednimi kanałami prowadzą ciepłe powietrze w odpowiednie miejsce. Nie ma mowy o „rozproszeniu” go wewnętrz obudowy przez co wszystkie komponenty stacji mają zapewnione optymalne chłodzenie.
Lenovo jest bardzo dumne z faktu, że inżynierom udało się zapewnić odpowiednie chłodzenie stacji tylko za pomocą czterech wentylatorów, nawet jeśli stacja wyposażona jest w komponenty z najwyższej półki. W przypadku konkurencyjnych rozwiązań może to być nawet do 10’ciu wentylatorów. Wymiana wadliwego wentylatora nie nastręcza żadnych kłopotów i użytkownik jest ją w stanie zrobić w kilkanaście sekund bez użycia żadnych narzędzi.
Rozwiązania programowe
Odświeżając swoje portfolio stacji roboczych, Lenovo odnowiło również oprogramowanie odpowiadające za optymalizację pracy stacji oraz za raportowanie błędów.
Program Performance Tuner pomaga użytkownikowi monitorować zasoby systemu oraz „dostrajać” swój sprzęt do pracy z różnymi programami tak aby zasoby były przez nie wykorzystywane w sposób optymalny. Na początek użytkownik będzie dysponował profilami pod np. AutoCAD, Maya, SolidWorks czy 3ds Max, natomiast będą one cały czas rozszerzane o kolejne aplikacje.
Kolejna aplikacja Lenovo Mobile Diagnostic to program służący łatwiejszemu zrozumieniu i raportowaniu błędów systemu. W większości innych systemów błąd to z reguły nic nie mówiący 4 cyfrowy kod co zmusza do użycia internetu aby wyszukać co on oznacza. Z Lenovo Mobile diagnostics stacja ma dedykowany, zawsze włączony port USB, który pozwala na zgranie pliku z raportem na pendrive’a, tablet czy smartfona z Windowsem lub Androidem. Raport jest w języku angielskim a błędy są ułożone pod względem priorytetu. Ułatwia to bardzo kontakt z pomocą techniczną.