Stare niemieckie mapy na dolnośląskim Geoportalu

Na dolnośląskim Geoportalu można zobaczyć, jak wyglądał Wrocław i inne miejscowości Dolnego Śląska sto lat temu.

Geoportal Dolnego Śląska to wielka baza danych, która zawiera szczegółowe mapy całego województwa (w skali nawet 1:10 000) i ortofotomapy, czyli zdjęcia lotnicze całego regionu. Od popularnego narzędzia Google Earth różnią się tym, że możemy na nich odszukać własny dom z dużą dokładnością, nawet jeśli jest zlokalizowany w małej miejscowości – mapy Google skupiają się bowiem głównie na dużych miastach.

Teraz dolnośląski Geoportal został wyposażony w nową funkcjonalność – mapy, które pozwalają cofnąć się w czasie nawet o sto lat. – Wykorzystaliśmy stare niemieckie mapy, tzw. Messtischblatty. Były wydawane od schyłku XIX w. do 1944 r. Charakteryzują się bardzo dużą dokładnością. Zostały wykonane w skali 1:25 000, co oznacza, że można na nich zlokalizować konkretne budynki – wyjaśnia prof. Tomasz Niedzielski z zakładu geoinformatyki i kartografii Uniwersytetu Wrocławskiego.

To jego zespół wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego wykonał trud sklejenia Messtischblattów w jedną interaktywną mapę.

Co to oznacza w praktyce? Dzięki temu przedsięwzięciu możemy zobaczyć, jak wyglądała np. okolica, w której znajduje się dziś nasz dom, w 1905 r. Co więcej, za pomocą specjalnych suwaków możemy obserwować również, jak teren zmieniał się przez lata.

– Wcześniej mogliśmy to oglądać tylko na polskich mapach powojennych – wyjaśnia prof. Niedzielski. – Mapy zostały zeskanowane za pomocą specjalistycznych skanerów i skalibrowane tak, żeby wszystko się ze sobą zgadzało.

Na razie naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego i pracownicy urzędu marszałkowskiego „skleili” wszystkie mapy z okresu 1905-1944 w jedną całość. Z czasem podzielą ją na poszczególne okresy tak, byśmy mogli śledzić, jak zmieniała się zabudowa naszej okolicy także przed II wojną światową.

By odbyć podróż w czasie za pomocą starych niemieckich Messtischblattów, wystarczy wejść na stronę www.geoportal.dolnyslask.pl.

W prawym menu – „Inne moduły” wybieramy > Mapy topograficzne i ortofotomapy > Mapy topograficzne 1905 – 2013

Related posts